Všechny a vše kontrolujete? Proč to tak je a jak to změnit

Kontrolující chování může vycházet ze strachu.

Chcete vědět, co a kdy se stane a připravit se na to. Komando lidí okolo, často kritizujete a zabýváte se i nepodstatnými detaily. Překvapení nesnášíte a pokud něco nejde podle vašich plánů a očekávání, vyvolává to ve vás úzkost. Možná chcete mít pod kontrolou i svého partnera nebo partnerku, vědět, co, kdy a s kým dělá, být součástí jeho či její rozhodnutí.

Pokud vás tyto věty vystihují, je vysoce pravděpodobné, že máte kontrolující osobnost. Často se spojuje s perfekcionismem, ale také s úzkostmi a strachy.

Někteří kontrolující lidé se snaží ovládat pouze věci, které se týkají jejich samých, jiní kontrolují lidi kolem sebe a mají vysoké nároky právě na nich. Nezřídka se však dějí i obě věci najednou. Proč to tak je a jak s kontrolováním přestat?

Nejistoty, strachy, nízké sebevědomí

„Kontrolující chování často tkví v úzkostech a strachu. Když máme pocit, že jsou věci mimo naší kontroly, je přirozené, že je pod kontrolou mít chceme, protože se chceme cítit v bezpečí, „vysvětluje psychoterapeutka Sharon Martinová.

K potřebě mít věci pod kontrolou se uchylují i ​​lidé, kteří jsou emocionální křehcí a nejistí nebo takoví, kteří mají nízké sebevědomí.

Očekávají, že ostatní splní jejich požadavky tak, aby uspokojily právě jejich potřeby. Když však přijdou na to, že nedokáží ovládat všechny situace a už vůbec ne lidí, často se cítí frustrovaní, bezmocní a ve stresu, což může vést k problémům v mezilidských vztazích.

„Kontrolování je běžnou rysem závislých vztahů, takzvané kodependencie, je následkem dospívání v rodinách, kde se děly nepředvídatelné i strašidelné věci mimo naši kontrolu,“ doplňuje Martinová.

Další články autora

Comments

PR článek

Mohlo by Vás zajímat