Nejefektivnější při odhalování podvodu jsou Facebook a obyčejné udání

Pojistné podvody se dají rozdělit na dvě základní kategorie. Část z nich se vyznačuje naivitou pojištěného a využívají se při nich stejné strategie jako před deseti lety. Jinými slovy, klienti finge dopravní nehody, krádeže aut nebo zkoušejí různé formy sebepoškozování.

Druhou kategorii tvoří sofistikované pojistné podvody. Stojí za nimi autičkárske gangy nebo zkušení profesionálové, jejichž kryje armáda právníků. Případně mají člověka uvnitř pojišťovny.

Odhalováním pojistných podvodů se zabývají forenzní specialisté (lidově – pojistní detektivové). Například v pojišťovně Union loni prověřili šest stovek podnětů a v 57 případech dokázali úmyslný podvod.

Část z nich jde na margo pandemie nového koronavirus. „Jsem přesvědčen, že ekonomický pokles se projeví i v pojišťovnictví v druhé polovině tohoto roku ještě prudším nárůstem podvodů,“ říká v rozhovoru pro INDEX forenzní specialista Unionu Ivan Bednář.

Co se v rozhovoru dočtete:
Proč každý rok roste počet podvodů, ale počet trestných oznámení klesá?
Jak probíhá proces odhalování podvodu?
S jakými daty o klientovi pojišťovna zachází?
Jaký podíl spekulantů se nepodaří odhalit a propadnou sítem?
Pojišťovny tvrdí, že počet pojistných podvodů roste každý rok. Čím to je?

Při škodách na motorových vozidlech je poměrně vysoko nastavená částka, do které policie nevyšetřuje pojistnou událost. Zaznamená ji jen jako škodnou událost. Řidiči tuto situaci zneužívají a ohlašují vážnější nehody, které by, pokud by se řádně vyšetřili, vůbec nespadaly do pojistné události.

Další články autora

Comments

PR článek

Mohlo by Vás zajímat